Svi smo svjesni toga da izlažemo svoje privatne informacije kada koristimo internet i društvene mreže. Ipak, nekad želimo ostati anonimni kada nešto pretražujemo. Zato na Googleu postoji opcija pod nazivom „privatni način rada“ koja nam omogućuje da pretražujemo informacije bez straha da će ti podaci o našim pretragama ostati spremljeni.
Ipak, čini se kako ni to nije potpuno sigurno. Google se trenutno suočava s tužbom zbog prikupljanja podataka o korisnicima dok su pretraživali u „Incognito“ načinu rada.
Google je pristao riješiti američku tužbu u kojoj se tvrdi da je narušio privatnost korisnika prateći ih čak i kada su pregledavali u „privatnom načinu rada“.
Skupna tužba tražila je najmanje 5 milijardi dolara od Googlea i matične tvrtke Alphabet. Velike tehnološke tvrtke suočene su s pojačanim nadzorom svoje prakse u SAD-u i šire, piše BBC.
Iz Googlea tvrde da su korisnici na to pristali
Američka okružna sutkinja Yvonne Gonzalez Rogers odgodila je suđenje za slučaj u Kaliforniji, nakon što su odvjetnici rekli da su postigli preliminarnu nagodbu.
Sutkinja Rogers odbila je Googleovu ponudu da se slučaj odbaci ranije ove godine, rekavši da se ne može složiti da su korisnici pristali na to da Google prikuplja informacije o njihovoj aktivnosti pregledavanja. Uvjeti nagodbe nisu objavljeni. Međutim, očekuje se da će odvjetnici podnijeti službenu nagodbu sudu na odobrenje do veljače 2024.
U kolektivnoj tužbi, koju je 2020. podnijela odvjetnička tvrtka Boies Schiller Flexner, tvrdilo se da je Google pratio aktivnosti korisnika čak i kada su preglednik Google Chrome postavili na „Incognito“ način rada, a druge preglednike na „privatni način rada“.
Tajno i neovlašteno prikupljanje podataka
Rečeno je da je ovo pretvorilo Google u „neobjašnjivu riznicu informacija“ o korisničkim preferencijama i „potencijalno neugodnim stvarima“. Dodalo se da Google ne može „nastaviti sudjelovati u tajnom i neovlaštenom prikupljanju podataka od gotovo svakog Amerikanca koji ima računalo ili telefon“.
Google je rekao da je bio otvoren u vezi podataka koje je prikupio kada su korisnici gledali sadržaj u privatnom načinu rada, čak i ako su mnogi korisnici pretpostavili suprotno.
Rekli su da je prikupljanje povijesti pretraživanja, čak i u načinu privatnog gledanja, pomoglo vlasnicima stranica da „bolje procijene izvedbu svog sadržaja, proizvoda, marketinga i više“.
Odšteta od 700 milijuna dolara
Inkognito način rada unutar Googleovog preglednika daje korisnicima mogućnost pretraživanja interneta bez spremanja njihove aktivnosti u preglednik ili uređaj. Ali posjećene web stranice mogu koristiti alate kao što je Google Analytics za praćenje korištenja.
Google se suočava i s drugim tužbama koje osporavaju njegovu praksu pretraživanja i digitalnog oglašavanja.
Ranije ovog mjeseca, tehnološki div je rekao da će platiti 700 milijuna dolara za namirenje tužbe koju je pokrenula skupina američkih saveznih država koje su optužile Google za gušenje konkurencije njegovoj Trgovini Play na Android uređajima.
Ovo se dogodilo nekoliko dana nakon što je izgubio bitku na američkom sudu od Epic Gamesa, proizvođača Fortnitea. Tvrtka za videoigre tužila je Google 2020. jer je svoju trgovinu aplikacija nezakonito učinio dominantnom nad konkurentima.