18. manifestacija Noć muzeja održat će se ovaj petak
Muzeji su važni! Tema je ovogodišnje 18. manifestacije Noć muzeja koja će se održati 27. siječnja na raznim lokacijama diljem Hrvatske. Od svojih početaka 2005. s nekoliko zagrebačkih muzeja do danas se priča proširila i postala prava tradicija te prerasla u najznačajniju manifestaciju hrvatskih muzeja. U ovih 18 godina događaj je posjetilo više od 3,7 milijuna posjetitelja.
Hrvatsko muzejsko društvo u organizaciji je ove manifestacije od samih početaka. Autorice koncepcije programa i voditeljice projekta su mr. sc. Vesna Jurić Bulatović i mr. sc. Dubravka Osrečki Jakelić koje su cijelu akciju pokrenule kao pilot-projekt u suradnji sa šest zagrebačkih muzeja.
Nacionalni razmjeri
Od gradskog pilot-projekta 2007. Noć muzeja prerasla je u nacionalnu manifestaciju u koju se svake godine uključuje sve više muzeja i gradova.
„Zadnjih godina porasla je svijest o važnosti održivog razvoja, kroz očuvanje prirode, društva i ljudske civilizacije, koja je ovim pojavama nepovratno ugrožena. U svim ovim procesima, muzeji imaju svoju važnu ulogu, imaju MOĆ , kako je svjetska muzejska zajednica izrazila u ICOM-u, pa i nova definicija muzeja objavljena uz Međunarodni dan muzej 18. svibnja ove godine, potvrđuje ovo određenje - odgovornost muzejske zajednice za prirodne , kulturne i ekonomske procese u društvu, za očuvanje materijalne i nematerijalne baštine za budućnost, za izgradnju zajednice i pojedinca“, istaknuli su iz organizacije.
Donosimo pregled zanimljivih lokacija u Osijeku, Splitu i Dubrovniku koje možeš posjetiti ove godine.
Osijek
Muzej Slavonije
Dvije izložbe u ovom muzeju obilježit će Noć Muzeja: „Moleraj: tehnike oslikavanja zidova šablonima i valjcima“ te „Laku noć kuno, dobro jutro euro“. Od svojih davnina ljudi nastoje urediti svoj životni prostor, stoga „Moleraj“ predstavlja dva načina ukrašavanja interijera 20. stoljeća.
Prelazak s kune na euro povijesni je događaj u Hrvata te je sam po sebi primamljiv. Zato druga izložba vodi posjetitelja kroz dio iznimno bogate i zanimljive povijesti hrvatskog novca.
U ovom muzeju aktualna je izložba 28. Slavonski biennale koja će se udružiti s manifestacijom Noć muzeja te ponuditi sadržaje i na nekoliko lokacija u gradu – Galerija Knifer, Kulturni centar, Galerija Waldinger, Gajev Trg. Pored toga pripremili su još mnoštvo sadržaja, pa bacite oko na program koji nude.
Split
Muzej grada Splita
Izložbe, predagoško-edukativne radionice za djecu, muzejske publikacije – sve su to pripremili u srcu Dalmacije. Manifestaciju će obilježiti na nekoliko lokacija kao što su Podrumi Dioklecijanove palače, Galeriju Emanuel Vidović i Galeriju Muzeja grada Splita. Uz tu ponudu čekaju vas i promotivne cijene publikacija i suvenira.
Izložba „Zaboravljena Dalmacija 1“ donosi razglednice, fotografije i dokumente iz privatne zbirke Igora Goleša i njegovih kolega kolekcionara. U suradnji s udrugom RADDAR nad ulazom u Tvrđavu Gripe biti će postavljena instalacija „Paternite, Maternite, Natalite“. Riječ je o instalaciji umjetnika Ante Kuštre.
U WRECKS4ALL dvorani s naočalama za proširenu stvarnost. posjetitelji mogu virtualno zaroniti na 9 podvodnih lokaliteta iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore kao i pregledati dodatnih 9 lokaliteta u 2D formatu. Zbog ograničenog broja korisnika u dvoranu će se puštati 20 posjetitelja svakih pola sata.
Dubrovnik
Muzej Domovinskog rata Dubrovnik
U tvrđavi Imperijal na Srđu posjetitelji mogu razgledati stvarne i virtualne izložbe o Domovinskom ratu, obrani i oslobođenju dubrovačkog područja. U postavi su izložbe: „Dubrovnik u Domovinskom ratu“ i „Stradanje sakralnih objekata na dubrovačkom području u Domovinskom ratu“ te stvarne i virtualne izložbe „Dani ponosa – herojska obrana Grada 1991.“ i „Dani ponosa – oslobođenje dubrovačkog područja 1992.“.