U idealnim okolnostima, test s višestrukim opcijama na zaokruživanje bit će potpuno nasumičan, bez obrazaca i pravilnosti među točnim ili netočnim odgovorima.
No, i ove testove osmišljavaju ljudi, a zbog ljudske prirode, nijedan test ne može biti nasumičan, piše Business Insider.
Tvrdi ovo William Poundstone, autor knjige "Rock Breaks Scissors: A Practical Guide to Outguessing and Outwitting Almost Everybody" ("Kamen razbija škare: Praktični vodič da predvidite i nadmudrite gotovo bilo koga") koji je, kako smatra, pronašao nekoliko uobičajenih uzoraka među testovima s višestrukim izborom odgovora, poput standardiziranih testova na prijemnim ispitima ili državnoj maturi.
Nakon što je analizirao 100 testova i sveukupno 2456 ispitnih pitanja, kako onih za potrebe srednjih škola, koledža, zatim vozačkih ispita, profesionalnih ispita za vatrogasce i radio-operatere pa čak i novinske kvizove, Poundstone tvrdi da je otkrio statističke uzorke u svima.
Iz ovih je podataka derivirao i osmislio nekoliko strategija koje vam povećavaju šanse da na pitanja odgovorite točno, čak i ako ne znate odgovor i bez obzira polažete li ispit iz kemije ili teoriju za polaganje vozačkog ispita.
Iako naglašava da je najbolja strategija za polaganje ispita znanje stečeno učenjem, strategija pogađanja ipak je korisnija jer nadmašuje strategiju nasumičnog nagađanja, čemu uvijek pribjegavamo kad ne znamo točan odgovor na pitanje.
Inteligentno pogađanje povećava vam šanse da zaokružite točan odgovor, čak i ako ga ne znate.
Ovo je nekoliko Poundstoneovih strategija ako se nađete u situaciji da morate pogađati točan odgovor na ispitu s višestrukim mogućnostima odabira.
1. Zanemarite konvencionalnu mudrost
Sigurno ste od kolega čuli savjete "zaokružite srednji odgovor ako ne znate" ili "izbjegavajte odgovore koji sadrže riječi 'nikad', 'uvijek', 'svi' ili 'nitko'".
No, ako pitate Poundstonea, ovakvi savjeti statistički "ne drže vodu". Zapravo, svojom je analizom otkrio da su odgovori "ništa od navedenog" ili "sve od navedenog" točni u čak 52 posto situacija.
Dakle, odabirom jednog od ova dva odgovora, šanse da pogodite uvećavaju se za 90 posto u odnosu na nasumično biranje.
2. Pogledajte odgovore prije i poslije spornog pitanja
Poundstone je otkrio da se točni odgovori rijetko kada ponavljaju jedan za drugim, stoga će vam analiza prijašnjih i odgovora nakon pitanja na koje ne znate odgovor pomoći da odaberete.
Na primjer, ako ste zapeli na pitanju broj 2, ali ste znali da je odgovor na pitanje 1 onaj pod slovom a), a na pitanje 3 onaj pod slovom d), ove odabire najvjerojatnije možete eliminirati kad odabirete odgovor na pitanje na kojemu ste zapeli.
3. Odaberite najdulji odgovor
Poundstone je također primijetio da su najdulji odgovori na ovakvim testovima uglavnom točni.
"Autori testova moraju se osigurati da je točan odgovor neupitno točan, a ovo često podrazumijeva dulje opise. S pogrešnim odgovorima vjerojatno se neće truditi toliko pojasniti", tvrdi Poundstone.
Dakle, ako je među ponuđenim odgovorima jedan primjetno dulji od ostalih, on je najvjerojatnije i točan.
4. Eliminirajte odstupanja i nepravilnosti
Neke ispite, poput onih standardiziranih, često generiraju računala, negirajući bilo kakve uzorke koje je inače moguće pronaći među odgovorima. Međutim, bez obzira na redoslijed, ukoliko se među odgovorima javljaju oni koji odstupaju od ostalih ili su nelogični, ti su također najčešće pogrešni.
izvor: businessinsider.com