Koliko ste puta pomislili: "Radim sve kako treba, a kosa nikako da mi naraste"? Vjerujte, niste jedini. U moru savjeta s društvenih mreža i raznih "stručnih" mišljenja lako se izgubiti.
Iako sve radimo s najboljom namjerom – da kosa raste brže, izgleda zdravije i gušće – ponekad baš ta prevelika briga usporava cijeli proces. U njezi kose, kao i u mnogim drugim stvarima, vrijedi pravilo – manje je više. Neke navike koje zvuče korisno zapravo vašoj kosi mogu raditi više štete nego koristi. One često opterećuju vlasište, oslabljuju vlasi i usporavaju prirodni ciklus rasta. A sve to događa se polako i neprimjetno – dok vi mislite da radite ono najbolje. Ako vam se čini da vaša kosa već mjesecima "stoji na mjestu", moguće je da se pravi uzrok skriva u vašoj rutini. Donosimo devet navika koje možda svakodnevno ponavljate, a koje, sasvim nenamjerno, usporavaju rast vaše kose.
1. Pranje kose prevrućom vodom
Iako topla voda opušta, osobito nakon napornog dana, pranje kose prevrućom vodom može naštetiti i vlasištu i vlasima. Visoke temperature isušuju kožu glave i uklanjaju prirodna ulja koja štite kosu. S vremenom, kosa postaje lomljivija, a rast se usporava.
2. Korištenje agresivnih proizvoda za kosu
Šampon koji stvara puno pjene i ostavlja osjećaj "škripavo" čiste kose često sadrži sulfate i alkohol. Takvi sastojci remete ravnotežu tjemena, isušuju ga i slabe kosu. Dugoročno, to može negativno utjecati na rast i gustoću.
3. Korištenje maski pri svakom pranju kose
Maske su odličan dodatak kad ih koristite umjereno, ali prečesta upotreba može opteretiti kosu. Vlas postaje teža, masnija i sklonija pucanju. Jednom tjedno ili svaka dva tjedna sasvim je dovoljno za dobar učinak.
4. Četkanje kose nekoliko puta dnevno kako biste "potaknuli cirkulaciju"
Iako lagano četkanje može potaknuti cirkulaciju, prečesto i preagresivno češljanje čini više štete nego koristi. Tako se kosa nepotrebno lomi i pojačano masti. Dovoljno je nježno pročešljati kosu jednom do dvaput dnevno.
5. Šamponiranje više od dva puta zaredom kako bi kosa bila "temeljito oprana"
Pranje kose više od dvaput zaredom šamponom često je nepotrebno, pogotovo ako perete kosu redovito. To može ukloniti previše prirodnih ulja i isušiti tjeme. Jedno pranje, s odgovarajućim šamponom, više je nego dovoljno.
6. Česta uporaba pilinga za vlasište
Piling vlasišta koristan je ako imate problema s nakupljanjem proizvoda ili peruti, ali ako ga koristite prečesto, možete izazvati iritaciju. Osjetljivo vlasište može reagirati upalom ili pojačanim lučenjem sebuma. U umjerenim količinama – jednom mjesečno – piling je sasvim dovoljan.
7. Sušenje kose trljanjem ručnikom
Grubo trljanje kose ručnikom nakon pranja stvara trenje koje lomi vlasi i oštećuje kutikulu. Kosa je najosjetljivija dok je mokra i zato s njom treba nježno postupati. Umjesto trljanja, pokušajte nježno tapkati kosu ili koristiti ručnik od mikrovlakana.
8. Češljanje mokre kose četkom
Mokra kosa je elastičnija, ali i znatno osjetljivija. Četka se lako se zapetlja u čvorove i može iščupati vlasi iz korijena. Ako kosu morate počešljati dok je još mokra, upotrijebite češalj sa širokim zupcima i krenite polako – od vrhova prema tjemenu.
9. Spavanje s mokrom kosom, čak i ako imate satensku jastučnicu
Satenska jastučnica smanjuje trenje, ali ne može spriječiti probleme koje uzrokuje spavanje s mokrom kosom. Vlaga koja ostaje na kosi i jastuku može potaknuti razmnožavanje bakterija i gljivica na vlasištu. Osim toga, mokra kosa se puno lakše lomi dok spavate.