"Pustite ih" teorija vam može spasiti živce i uljepšati život – evo kako radi i zašto je toliko popularna
N. L.
11.04.2025
Sretna i smirena djevojka
Foto: Olena Yakobchuk/Shutterstock
Pustite ih da griješe – nije vaša zadaća da ih ispravljate.
Koliko ste puta poželjeli da se netko jednostavno ponaša drugačije? Da razmisli prije nego što nešto kaže. Da vas ne razočara. Da ne ponavlja iste greške. Da vas ne povrijedi, svjesno ili nesvjesno.
Često imamo osjećaj da bi stvari bile puno lakše kad bi ljudi oko nas reagirali onako kako mi smatramo da bi trebali. Kad bi nas poslušali. Promijenili se. Ali istina je malo drugačija – ljude ne možemo kontrolirati, koliko god nam ponekad bilo stalo. I upravo u toj istini, koliko god ona frustrirala, krije se jedan veliki mir. Nismo ovdje da popravljamo druge, nego da učimo kako živjeti sa sobom – u svim okolnostima.
Naravno, lako je to reći, a puno teže živjeti. Kad nas nešto zaboli, kad se osjećamo izdano, kad nas obuzmu emocije, prva je reakcija često impulzivna. Povisimo ton. Povučemo se. Udaljimo. Branimo se. A zapravo, svaki put kad reagiramo iz ljutnje, nesigurnosti ili straha – malo po malo, gubimo svoju unutarnju snagu. I odjednom, ne upravljamo ni sobom.
Ali postoji drugačiji način – jednostavno ih pustite. Ne morate odmah reagirati. Možete uzeti trenutak, udahnuti, prepoznati kako se osjećate – i tek onda odlučiti kako ćete odgovoriti. Kad umjesto impulzivne reakcije birate smirenost, kad umjesto borbe birate mir, tada ostajete uz sebe. Ne dajete drugima vlast nad svojim životom.
Pustiti nekoga da bude ono što jest ne znači da vam je svejedno. Ne znači da gutate ili prešućujete. To samo znači da prihvaćate da svatko ide svojim putem – i da nije vaš zadatak usmjeravati druge ljude. Vaš zadatak je čuvati sebe. Svoje granice. Svoj mir. Jer u konačnici, ono što vas oblikuje nisu tuđe odluke, nego način na koji vi na njih odgovarate.