Sve je popularnije pričati sa stranicama koje koriste umjetnu inteligenciju da bi vam dale odgovore na razna pitanja. No, iako se čini kao privatni razgovor, on je daleko od toga.
Sigurno ste već i vi koristili neku od stranica na kojima pričate s AI asistentima. ChatGPT stranice su postale popularne jer u tren oka možete dobiti hrpu različitih i korisnih informacija do kojih bi vam inače trebalo puno dulje da dođete. Ove su stranice postale popularne jer mogu pomoći s najrazličitijim mogućim upitima. Ljudi ih koriste kao psihologe, kao pomoć kod pisanja radova za školu ili faks, za savjete kako ostvariti svoje snove ili kako odabrati idealnu haljinu za svoj oblik tijela. Nema toga što ChatGPT neće znati – pogotovo u plaćenim verzijama kada ste bez ikakvih ograničenja. Ono što nekada zaboravimo u takvim situacijama je da to nije privatni razgovor s nekom osobom i da trebamo paziti što otkrivamo, kao ni da savjet koji nam da nije nužno uvijek najbolji i nešto što trebamo poslušati. Evo što nikada ne biste smjeli napisati na ovakve stranice.
1.Ilegalne ili neetičke zahtjeve
Većina AI chatova ima zaštite koje sprječavaju da se koristi za ilegalne i neetičke stvari. Tako nećete ni moći dobiti odgovore na takva pitanja poput primjerice "Kako se riješiti tijela" ili "Kako da osoba nestane". Bolje je takve zahtjeve i pitanja u potpunosti i izbjegavati da se ne biste našli u problemima.
2.Lozinke
Lozinke nije pametno davati ChatGPT-u jer kada jednom neku informaciju stavite na Internet, više nemate kontrolu nad njom. Iako je ovo vaš privatni chat, kao i sve na internetu, ništa nije potpuno privatno. Dogodili su se slučajevi da su neke osobe upisale ovaj tip podataka i da ih je ChatGPT podijelio u razgovorima s drugim ljudima, piše Forbes.
3.Medicinska pitanja
Kao i medicinske informacije. Iako ste možda u iskušenju da ga tražite savjet za neke zdravstvene probleme koji vas muče, trebali biste pripaziti. Kao prvo, informacije koje vam da ne biste trebali slijepo slijediti jer on nije doktor, a kao drugo, kao što je i ranije rečeno, ovakvi chatovi nisu privatni. Sustavi skupljaju informacije kroz razgovor s osobama kako bi se unaprjeđivali i zato je moguće da i u ovom slučaju vaše informacije otkrije nekom drugom.
4.Broj bankovne kartice
Kada su u pitanju podaci s bankovne kartice, trebate biti više oprezni nego s bilo kojim drugim informacijama. Jednom kada upišete podatke u AI sustav, ne možete točno znati gdje će ti podaci završiti i tko bi sve mogao doći do njih. Nisu toliko sigurni da ovakve informacije prepoznaju kao nešto super privatno.
5.Svoje osobne informacije poput adrese
Poput punog imena, adrese, broja osobne...bilo kakve osobne informacije izostavite iz razgovora. Hackerski su napadi danas nešto što se lako može dogoditi bilo kojoj stranici, a ne želite da bilo tko dolazi do vaših osobnih informacija